A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Державний навчальний заклад

"Білицький професійний ліцей"

ЧАЮВАННЯ

(Інтерактивна  інформаційна  програма)

Підготувала бібліотекар  ДНЗ «Білицький  професійний  ліцей»                                                                      Булатова  О. Г.

Мета: розширити знання та історію походження чаю; ознайомити з особливостями  приготування чаю; звернути  увагу на  висвітлення «чайної»  теми  у  літературі, усній  народній  творчості; виховувати в учнів допитливість, добросовісне творче ставлення до дорученої справи, виховувати  культуру  спілкування, гостинності; вдосконалювати  знання  етикету.

 

Обладнання: ноутбук, презентація, книги, чайні  атрибути.

 

Ведуча:  Добрий день, любі друзі! Щиро вітаємо вас на нашій  зустрічі.  Україна славиться гарними звичаями та обрядами. Сьогодні ми  з вами зібралися у теплому родинному колі, щоб поговорити про один чудовий напій. Про  чай. «День чаю» відзначається щорічно 15 грудня. Метою створення цього цікавого свята стало залучення уваги урядів і громадян до проблем поширення чаю, зміцнення взаємозв’язків між виробниками і споживачами чайної продукції, а так само обговорення проблем дрібних виробників і працівників чайних виробництв. 15 грудня була прийнята «Світова Декларація Прав працівників чайної індустрії», що безпосередньо вказує на те, що чайна галузь змушена боротися з безліччю проблем, які потребують вирішення.

 

Бібліотекар:  Вітаю  вас  всіх! Рада  зустрічі  з  вами, продовжуємо! Що таке чай? На це питання різні люди дадуть відповідь по-різному... Лікар традиційної медицини скаже, що чай - це ліки від багатьох хвороб. Звичайна людина - що це - його щоденний ранковий напій. Торговець - що це товар, продаючи який, він заробляє собі на життя. Дієтолог - що це унікальний набір вітамінів, амінокислот та інших корисних речовин організму. Англієць - що це звичай, індієць - що це традиція, китаєць - що це культура. Відомий всім напій не завжди називався так, як ми звикли називати його тепер. У творах стародавніх китайських філософів він згадується під самими різними назвами: «тсе», «тоу», «чун», «мінг», а також «ча», що перекладається як «молодий» листок. Справа в тому, що китайці, очевидно, зрозуміли, для того щоб приготувати смачний напій, потрібно брати наймолодше і свіже листя чайного дерева. З Монголії прийшло слово «цай», яке згодом стало звучати більш звично для слуху. Потім його перейменували в чай.

 

Ведуча: Впевнена, що кожен із нас щонайменше двічі впродовж дня повторюєте послідовність дій, яка пов’язана із чаєм, бо важко знайти у сучасному світі людину, байдужу до чаю. Я, думаю, що  у  більшості  із вас хороший настрій  і  це  добре. Людина почуває себе дуже добре, коли світить сонце, коли її люблять, коли поряд є друзі з ким можна поділитися радістю, горем. « І якщо вас запросили на чай, то це значить, вас запрошують до спілкування, до дружної бесіди». От і наша зустріч з вами буде проходити у вигляді бесіди.

Бібліотекар:  На парапеті стоїть філіжанка,
А в
ній є чорний чай з бергамотом.
Приходь у гості, моя коліжанко,
Погомоним
десь там за горизонтом!

Про те жіноче-дівоче, про наше,
Таке сумне і таке наболіле.
І
посміємось й поплачем, як завше,
І про
нове усе, й про застаріле

Ведуча:  Батьківщиною чайного дерева вважається Китай. Саме китайці звернули увагу на здатність відвару з листя надавати тонізуючої дії на організм людини і першими почали вирощувати цю рослину. Перші згадування про чай зустрічаються в китайських рукописах, вік яких близько 5000 років.                 

 

За походженням розрізняють:

  • Китайський чай. Китай є виробником більше, як чверті загальносвітового обсягу чаю. Всесвітньо відомими є китайські білі чаї, улуни з Тайваню.
  • Індійський чай. Індія — другий, після Китаю, світовий виробник чаю. Більша частина індійського чаю випускається різаним або гранульованим.
  • Цейлонський чай. Шрі-Ланка виготовляє близько 10% світового виробництва чаю. Виготовляє чорний, зелений та білий чай з асамського різновиду чайної рослини.
  • Японський чай. Японія виготовляє винятково зелений чай, переважно високих за якістю ґатунків. Найбільш відомими є чаї бантя, маття, ґеммайтя, ґьокуро.
  • Індокитайський чай. Основні виробники — Індонезія, В'єтнам та Бангладеш. Виготовляють як чорний, так і зелений чай, переважно невисокої якості.
  • Африканський чай. Найбільше виробництво — в Кенії, також чай виробляють в Малаві, Уганді, Бурунді, Камеруні, Зімбабве та інших країнах. Африканський чай — виключно чорний, різаний, невисокої якості.
  • Турецький чай. Виключно чорний чай, різаний, здебільшого середньої або низької якості.

Типи чаю.

  • Чорний:   Дає інтенсивне забарвлення і має терпкий смак. Постачальники: Індія, Китай, Шрі – Ланка, Цейлон.
  • Червоний:    Виробляють в Китаї. Чай насипають зразу в чашку. Заливають кип’ятком, закривають кришкою на 3 – 4 хвилини. П’ють без цукру
  • Жовтий:  Виготовляють із сировини високої якості – молодих бруньок і пагонів, тому виробництво чаю обмежене.
  • Зелений: По розповсюдженню на другому місці. Має витончений смак і терпкість. П’ють чай без цукру. Він добре тамує спрагу. Постачальник зеленого чаю - Китай.
  • Ароматизований:  Іноді чай ароматизують. Найбільш відомим ароматизатором чаю є чай з лимоном, фруктами, ягодами.
  • Блакитний чай: це трав’яний чай без кофеїну, або тизан, напій, виготовлений із відвару або настою пелюсток або навіть цілої квітки рослини Clitoria ternatea. Переклад з англійської- Чай з квітів гороху метелика. Anchan – тайська назва напою.

Різновиди чаю

  • Листовий -  Це дорогий чай, він є чаєм високого сорту
  • Гранульований  --  Це чай із маленьких крихт, які залишилися після сортування. Ці крихти перетворюють в порох, а потім формують гранули різної форми. Чайні крихти використовують у чайних пакетах, але аромат з листовим чаєм не порівняти. Це чаї низького сорту.
  • Купаж - Це суміш сухого чаю, який вирощений на різних плантаціях і оброблений на різних чайних фабриках. Кожен купаж має свій номер і особливу назву

Бібліотекар:  Чай – це напій, без якого неможливо уявити жодного дня: його п’ють на сніданок, обід, вечерю і в перервах між прийомами їжі.
Існує понад 1500 видів чаю. У традиційній українській кухні  чай порівняно недавній  напій. Здавна замість чаю пили заварені трави звіробою, материнки, чебрецю, м'яти, листя й цвіт суниці, пелюстки шипшини і троянди, липовий цвіт, свіжозрізані гілки вишні, малини, смородини, сливи. Їх вживали і як ліки. З другої половини XIX ст. з розвитком торгівлі споживання чаю на Україні проникає і у селянський побут. Враховуючи запити селян, торговці чаєм додавали до чайного листу січену м'яту, березові бруньки, знижуючи таким чином ціну чаю, але водночас і його якість. Протягом XX ст. чаювання дуже поширилося і у міському та сільському середовищі стало повсякденним явищем. Українські традиції чаювання складно назвати екзотичними. Тут надають перевагу чаю традиційних сортів, а п'ють його всі: від малого до великого. І звичайно, широка українська душа може перетворити звичайне чаювання у справжній бенкет з пирогами, печивом і цукерками.                                                                                                                                                                            

Іду в думках знайомими стежками,
Де чути спів вербової сопілки,
Там простягають ніжні руки мами
Цілющий чай з малинової гілки.
Як молодий рубін, той чай іскриться
У пригорщах чарівних самоцвітів,
Я п’ю його, щоб досхочу напиться,
Смачнішого ще не пила нічого в світі.
Приємно й легко життєдайний трунок
Тече по жилах теплою рікою,
Солодкий, наче мамин поцілунок,
І я в обіймах ласки і спокою.
А руки пахнуть хлібом, пирогами
І домом, щастям, сонцем і вітрами.
О теплі, милі, добрі руки мами!
Цілую вас на жаль лише думками.
Листки життя легенько погортаю,
Знов чую спів вербової сопілки,
Іду на кухню, щоб зварити чаю
Цілющого, з малинової гілки

 

Ведуча:  Перші київські традиції чаювання можна назвати монастирськими, бо саме київське духовенство першим оцінило чарівний смак чаю. Ця пристрасть простежується з 18 століття. Якщо духовенство і багатії пили дорогий «жулан», то бідніші кияни могли заощадити та купити «цегляний» чай (тобто пресований, значно нижчої якості). Бідніше населення «чаювало» відварами зі зборів трав, листя малини, смородини.

 

Бібліотекар:  У 19 столітті моду на чай стали задавати приїжджі з Петербургу і військові. Саме в Петербурзі полюбив чай Тарас Шевченко. Шевченкознавець Володимир Мельниченко знаходить згадки про чай в віршах і повістях, спогадах знайомих Кобзаря: «Коли я прийшовхазяїн, скинувши безцеремонно чобіт, повернув його халявою до труби самовара, що стояв у кутку, та, наставляючи халяву прямовисно до труби, зробив з неї щось подібне до міха. Дмухав так завзято, що аж іскри зісподу сипались. Зайнятий тією роботою, навіть не привітався зі мною». Таким запам'ятався Шевченко поету Кенджицькому. Схожі спогади залишив і Микола Костомаров: «Довгі вечори просиджували ми влітку на Хрещатику в саду за чаєм. Нескінченні велися між нами розмови і спори. Шевченко випивав стакан за стаканом із словами: «А всипте, будьте ласкаві, ще чаю!»

Шевченкознавець доводить, що чай не просто подобався поету, а допомагав йому творити. Так на засланні поет радів мідному чайнику: «…Мідний чайник, який робиться необхідним для мого журналу, як журнал для мене. Без чайника, або без чаю, я якось ліниво, бувало, брався за се рукоділля. Тепер же, ледве встигну налити в стакан чаю, як перо саме проситься в руку».

Інший запис Шевченка, зроблений в казахських степах, пояснює, чому моду на чай підхопили російські військові: чай був єдиним способом втамувати спрагу, адже сира місцева вода непридатна до споживання. З великим захопленням Шевченко записав, як не міг відмовитись в гостях від чаю з лимоном — «нечуваної розкоші у пустелі».
 

Ведуча:  У драмі Карпенка-Карого «Мартин Боруля» його герой, який хоче відчути себе дворянином, вирішує пити чай і каву: «Ну, годі! Сідай, душко! Омелько привезе самуварь, чаю, сахарю і… кофію. Чай я пив і знаю, як його настановлять, то сам тобі розкажу; а кофію не знаю, як роблять.. Піди ти зараз до Сидоровички — вона зна — і повчися у неї. І розпитай гарненько, як його роблять і коли його подають: чи до борщу, чи на ніч
 

Бібліотекар:  У драмі Михайла Старицького  «По-модньому» передана ще одна своєрідна традиціячаювання часом було лише прелюдією до міцних напоїв:
Вареник. Стало буть, тошно. Сам почепив мегдалію, предсідатель би то! О?! Ще мене під руку... О?! Зайдіть, просить, на чайок!
Дзвонарська. На чайок?
Зінька. До присідателя?!
Вареник. Що ж там за штука? Гм! Приходжу. Ведуть мене, садовлять... Зараз чай з тим, як його?..
Дзвонарська. З кізляркою, певно? Мій покійничок уживав було завжди після добрих похорон.
Вареник. Ні, ні!
Дзвонарська. А-а, з ромом?                                                                                 Вареник. Та ні!.. Ах ти, господи! З конякою.
Наталка. З живою?
Вареник. 
Тю, дурню! Такий напиток!

 

Ведуча: А яке значення чаю у житті українців?                                                                                                                       Перші відомості про чай з'явилися в ХІ ст.. у Київській Русі і мав він назву «Іван-чай». Він  є  еліксиром здоров’я і молодості, росте це  зілля  в Карпатах  та служить сировиною для виготовлення диво-напою. Іван - чай – це народна назва дикорослої рослини Хаменерію  вузьколистого. Смачний, ароматний і корисний напій із листа іван - чаю користувався популярністю ще з XII століття. Його із задоволенням пили у ті часи не тільки бідні селяни, а й заможні люди. Із часом, коли до нас було завезено чай з Індії, про іван-чай забули, і лише зараз цю традицію поступово відновлюють ентузіасти. У 2015 році  вони  запустили  власний  бренд  «Карпатчай». Саме  вони  виробляють чорний  ферментований  крупнолистовий  високогірний  іван - чай.

 Бібліотекар:  Прагнення до здорового способу життя таке модне сьогодні, вдало поєднується і з сучасною модою на все екзотичне. Але українці  ніколи  не  забувають  про  своє і  мають багато різноманітних трав у своїй світлиці. Адже ще наші пра – пра - прабабусі збирали та сушили трави, знаючи усі їхні цілющі та смакові якості: м’ята, меліса, чебрець, ягоди  шипшини, ромашка. Роблять настоянки із усяких трав, проте слід з ними поводитись обережно, бо вони сильно концентровані, використовують їх як ліки, як від фізичних, так і від душевних недуг.

   Пам’ятаєте у Шевченковій  «Тополі»:

Полюбила чорнобрива козака дівчина ,

Полюбила, не спинила,                                                                                                      Пішов, тай загинув.

Пішла вночі до ворожки,   щоб поворожити,

Чи довго їй на сім світі                                                                                                      Без милого жити.

Пішла стара, мов каламар,

Дістала з полиці,

- Ось, на тобі сего зілля,

Піди до криниці ,

поки півні не співали,

умийся водою,

Випий трохи сего зілля,

все лихо загоїть.

Пішла вмилася, напилась,

Мов не своя стала,

Вдруге, втретє …

І мов сонна  в степу заспівала,

Таку пісню чорнобрива

В степу заспівала,

зілля лихо наробило, -

Тополею стала.                                                                                                        Сумна і повчальна балада.

    А ще у творі  «Марусі Чурай»  Ліни  Костенко  зіллям отруїла Маруся Чураївна коханого Гриця! Та чого ми про сумне заговорили, адже чай зігріває, лікує.                                                              

Ведуча: Бувають люди із кави. І також бувають із чаю. Відтак (ці)каві існують. Та поряд них (надзви)чайні”, – вважає письменниця Надійка Гербіш. Сьогодні поговоримо про надзвичайних та про книжки, які найкраще їм пасуватимуть. Про те, як пити чай та про чайну церемонію, про історію та походження, а також просто гарні історії, в яких чайні посиденьки займали геть не останнє місце. Читати як добірку, так і книжки бажано із теплим горнятком надзви(чай)ного напою. Книжки  ці  перед  вами  на  екрані. Роздивіться  гарненько, може  якась  вас  зацікавить!

Бібліотекар:  У Празі Зденек   Жачек  видав книгу «Чашка, повна благодаті», де наводиться 10 вимог правильного приготування чаю.

Радимо цими правилами приготування чаю скористатися і вам.

  1. Чай не варять, а заварюють.
  2. Заварюють у скляному або фарфоровому посуді.
  3. Заварюють киплячою водою. Довго кипляча вода втрачає кисень, негативно впливає на смак чаю.
  4. Вода повинна бути свіжою.
  5. Воду кипятять в емальованому, спеціальному скляному посуді.
  6. Ситечко має бути з пластмаси.
  7. Посуд, у якому готується чай, не миється з посудом для інших продуктів.
  8. Витримувати час заварки чаю. Чорний 4 – 6 хв., зелений – 3 – 4 хв.
  9. Зберігати чай слід у металевому посуді, вимощеному папером або скляному.
  10. Чай подають щойно завареним і гарячим. Зеленого чаю кладуть вдвічі більше, ніж чорного. Повторно гріти чай не можна.

Ведуча:  Ну що ж , сьогодні ми взнали  про чай багато але не все. Людина, що звикла до скаженого ритму сучасного життя саме в горнятку чаю  знаходить щось загальнолюдське.  

Бібліотекар:  Мені хочеться, щоб все, що  дізналися сьогодні, ви могли використати у своєму повсякденному житті, щоб завжди уміли прийняти гостей, щоб ваш дім був затишним і радісним, і на серці у ваших гостей завжди було тепло від вашої гостинності! Ось і підходить до кінця наше «Незвичайне  чаювання», попереду ще розгадування  тестів  за  покликанням  і  горнятко  ароматного  чаю. Нехай  не  охолоне  у  вашому  горнятку  чай, у будинку  -  вогнище, а  в  серці – любов!

 

ВИКОРИСТАНІ  ДЖЕРЕЛА

 1. Особливий  напій: міжнародний  день  чаю[Текст]// Шкільна  бібліотека. – 2016. - №11. – С. 56 – 58.

2. Плаксюк І. Чай  пити – приємно  жити: методична  розробка  виховного  заходу[Текст]/ І. Плаксюк// Профтехосвіта. – 2013. - №6. – С. 35 – 38.

3. Престижний  напій: престижні  традиції  киян[Електронний  ресурс ]/ Вікенд.  – Режим  доступу : https://projects.weekend.today/tea_drinking_in_kyiv,  доступ  вільний .- Назва  з екрана. –  (Дата звернення 07.12.2022). – Мова українська.

 

4. Хохлач В.В. Все про чай: енциклопедичний словник юного натураліста [Текст]/ В. В. Хохлач.- К.: Реклама, 1987. – 231 с.

 

5. Шитьман Ю. Ткач О. Чайні  традиції  родом  із  Карпат[Електронний    ресурс ]// Ю. Шитьман, О. Ткач. – Режим  доступу: http://life.ko.net.ua/?p=120323, ,  доступ  вільний .- Назва  з екрана. –  (Дата звернення 07.12.2022). – Мова українська.

Фото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без опису

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було підтверджено

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень