A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Державний навчальний заклад

"Білицький професійний ліцей"

ПОНАД КРУТАМИ - ВІЧНІСТЬ У СУРМИ СУРМИТЬ

ПОНАД  КРУТАМИ  -  ВІЧНІСТЬ  У  СУРМИ СУРМИТЬ

ВИХОВНИЙ  БЛОКПОСТ

Мета  заходу: формування  в студентів почуття  патріотизму, любові до свого народу, його історії та героїчного минулого, інтерес до літератури про бій під Крутами; розвивати мотивацію, спрямовану на підготовку до захисту Вітчизни, на прикладі подвигу однолітків; прищеплювати  любов і повагу до історичних надбань українського народу, інтерес до минулого; виховувати почуття національної гідностігордості за свою Батьківщину та народ, повагу до історії власного народу.

(СЛАЙДИ 1. 2)

Ведучий 1: «Хто не знає свого минулого, не вартий свого майбутнього». І це дійсно так, бо так само, як дерево тримається на землі своїм корінням, так людина тримається на землі своїм минулим. Людина, яка не знає минулого – як перекотиполе, куди вітер подме, туди воно й котиться, куди вітром приб'є – там і залишить своє насіння. Але ж людина не перекотиполе, і, як сказав у своєму безсмертному романі П. Загребельний: «На порожньому місці роду не заснуєш».  Ця героїчна й водночас трагічна подія знаменувала початок нової епохи національного пробудження українців, усвідомлення нашого права жити на власній землі та святого обов’язку – боронити її. І тому  сьогодні  наш  виховний  захід приурочений  105 річниці  ПАМ'ЯТІ   ГЕРОЇВ  КРУТ, яку  будемо  відзначати 29  січня  цього  року.

(СЛАЙД 3)

Ведучий 2: Схилімо голови, у хвилині мовчання, перед вічною пам’яттю воїнів Української народної республіки під Крутами, Героїв Майдану, що світлою сотнею злетіли до небес, героїв – мужніх українських бійців , що віддали життя за цілісність нашої  держави з  рашистськими  агресорам, всіх героїв, що без страху і сумніву боролися за те, щоб Україна була, за повноцінну тишу наших мирних днів, за незалежність і свободу.  Вічна їм слава і пам'ять!

(СЛАЙД 4)

Ведучий 1: Історія знає багато героїчних і жертовних сторінок, але такої, вона ще не розгортала перед людськими очима.

Учень 1:                                                                                                                                  Історія – книга народів,
 І кожен записаний в ній,
 І ті, що жертовно, у згоді
 Покрили під Крутами сніг.
 Безвусії юні герої
 Вступили в нерівний двобій.
 Мов триста спартанців, собою
 Закрили крутянський прохід.
 А в Києві дзвони в тривозі
 І київські лики святі
 За тих, хто в січневі морози                                                                                           Вступили під Крутами в бій.
 

Учень 2:

Юначе, гартуйся до бою,
 І дух своїх предків заклич.
 Згадай, як Виговський з ордою
 Втопили в крові москалів.
 Богданову славу, й Мазепи,
 Відвагу Сірка і князів
 Вклади в своє серце як треба
 І смерть подолати зумій.
 А в Києві дзвони в тривозі,
 І київські старці сумні
 За тих, хто в січневі морози
 Скропили крутянські сніги.

Учень 3:

Ніхто з них не втік з поля бою,
 Полягли усі як один,
 А все ж перемогу собою
 Лишили нащадкам в примір.
 Відваги, завзяття і жертви,
 Незламної волі зачин,
 Життям поборолись до смерти
 І смерть побороли із тим.
 А в Києві в січні морози
 І дзвони замовкли сумні
 За тих, хто зробили, що в змозі,
 Скропили крутянські сніги.

Учень 4:

Юначе, гартуй свою волю,
 Як прийде година й тобі,
 Коли Бог покличе й Вкраїна
 Закрити крутянський рубіж.
 
 А в небі ангельськії хори,
 І київські лики святих
 Приймають безвусих героїв
 Й ведуть до Творця на поклін.                                                                               Виспівують "Слава Героям!"
 І Богу складають поклін.

(СЛАЙД 5)

Ведучий 2: А почалося все…

Сьомого листопада Центральна Рада проголосила незалежність УНР. Тоді Україна знаходилася в не дуже сприятливому становищі – у стані війни з більшовицькою Росією, після приходу до влади уряду Леніна. Укладено IV Універсал, у якому уряд УНР закликав до боротьби з більшовицькими військами, а п’ятого січня 1918 року на зборах студентів молодших курсів Київського університету Св. Володимира й Українського народного університету було ухвалено приступити до створення Студентського куреня Січових Стрільців.

(СЛАЙД 6)

Ведучий 1: Бій, що не мав вирішального значення!!!

Триста студентів-добровольців вирішили прийняти бій. Це вірна смерть, адже протистояти більшовицькому війську із шести тисяч петроградських і московських червоногвардійців та матросів Балтійського флоту неможливо!

Ці ворожі війська складалися з загонів П.Єгорова, Р.Берзіна та С.Кудинського. Тільки тепер Україна в особі її громадянського суспільства та владних інституцій може відкрито, чесно, на загальнонаціональному рівні віддати належну шану усім тим, хто в різні часи боровся за свободу України, і тим, хто став жертвами тоталітарних режимів, незалежно від назв і прапорів останніх. В тому числі героям – і жертвам – Крут. На державному рівні вшановувати пам'ять героїв Крут розпочали в Україні лише 2004 року. За рік перед цим, у січні 2003 року Леонід Кучма підписав розпорядження «Про вшанування пам'яті героїв Крут». У багатьох містах України почали встановлювати пам'ятні знаки, у школах проводити вечори, присвячені цим подіям. 2006р. на місці бою встановлено пам'ятник. З нагоди 80-ї річниці бою Монетний двір випустив в обіг пам'ятну монету номіналом 2 гривні.

(СЛАЙД 7)

Ведучий 2: Перебіг бою.

Сотня бійців Студентського куреня, на чолі з сотником Андрієм Омельченком, зайняла оборону обабіч залізничної колії поблизу станції Крути. Інша студентська сотня почала рити окопи вздовж залізничної колії і споруджувати земні укріплення. Переважна більшість студентів не мала ніякої військової підготовки, погано озброєні, вони сміло пішли вперед проти страшної кількатисячної навали Михайла Муравйова. Атаковані вогнепальною зброєю і ворожим бронепоїздом, гімназисти продовжували відстоювати свою свободу. Чи боялися вони? Мабуть. Те, що вони робили, було божевіллям, але ж молоді герої боролися далі й далі, знаючи, що можливо роблять або найбільшу помилку, або найдостойніший вибір у своєму житті. Протягом п’яти годин українські підрозділи стримували атаки ворога, проте, скориставшись своєю перевагою, наступаючі почали оточувати українські частини. Але мужня душа студентів не бажала здаватися в полон ворогові й кидалась в атаку з фатальним для молодих українців кінцем. Кожного з них чекала своя доля, і, на жаль, вона не завжди була втішною

приблизно тридцять студентів не встигли врятуватись і потрапили в полон, де їх вирішено було стратити. Двісті п’ятдесят студентів загинуло. А можливо, хтось із них міг стати великим діячем, письменником, драматургом, але, мабуть, не судилосяДекілька бійців, яким вдалося врятуватись, не втекли від біди подалі, а вночі розібрали залізничну колію і все-таки на кілька днів затримати наступ червоної гвардії.

(СЛАЙД 8)

Ведучий 1: В пам’ять загиблим

У березні 1918 року, коли більшовики підписали Брестську мирну угоду, уряд УНР повернувся до Києва. Тоді ж було вирішено поховати полеглих у нерівному бою студентів на Аскольдовій могилі в Києві.

(СЛАЙД 9)

Замовчування правди.

Довгий час ця подія не займала належного місця в книжках з історії. Загиблі в Крутах вважалися зрадниками. Якщо хтось згадував про цю подію, то лише як про чергову перемогу більшовиків над українською армією повстанців, а між іншим, ця ,,арміяскладалась лише з трьохсот студентів. У їх загибелі звинувачувалося керівництво українських Збройних сил, яке нібито кинуло молодих людей напризволяще перед сильним та досвідченим ворогом. Можливо й так, але ж молоді люди робили свідомий вибір, а це багато означає й змінює наше ставлення до тодішньої молоді. Їх порівнюють з трьомастами спартанцями, чи з трьомастами козаками під Берестечком. Але ж ми знаємо, що загибель студентів-це символ патріотизму й жертовності українського народу, його вільної душі й незламного духу, який завжди боровся й боротиметься за кращу долю. Можна багато про це казати, але важливіше зрозуміти, що юні студенти віддали своє життя за рідну землю!

(СЛАЙДИ 10, 11, 12)

Ведучий 2: В літературі  про  Крути.  Ось так обірвалось життя молодих людей під Крутами - в змаганні за кращу долю. Ця подія залишила свій відбиток не лише в історії і в пам’яті народу, а й в літературі. Цій трагедії Павло Тичина присвячує вірш ,,Пам’яті тридцяти. А ще  перед  вами  низка  книжок, які  я  підібрала  для  вас. На  сайті  нашого  ліцею (покликання  на  екрані) ви  зможете  ознайомитися  з  рекомендаційним  списком  літератури  по  цій  темі. Нещодавно в  Україні  було  знято  художній  фільм: «Крути 1918». Покликання  на  нього  на  екрані. Давайте  зараз  переглянемо відео.

(СЛАЙД 13)

Ведучий 1: На зелених схилах Дніпра стоїть дерев’яний хрест, який увінчує пам’ять загиблих під Крутами, від якого віє сумом, але відчуття гордості за цих людей ніколи не покине Україну і вітер завжди буде нести його людям.

У  мене  до  вас  питання: «Які  асоціації  викликає  у  вас  ця  подія? Що  ви  думаєте  з цього  приводу?»

Учень 1: Я, вважаю, що ці юнаки здійснили великий подвиг, захищаючи рідну землю. Не кожен дорослий зважиться на таке, адже змагатися в нерівному бою, де шансів вижити небагато, мало хто погодиться. Говорити про це легко, бо ми не були там і не брали участі в цій страшній битві під Крутами, але низько вклоняємось і шануємо тих, хто там загинув.

Учень 2: А страшніше за все – зазирнути в очі тих червоногвардійців, які вбивали молодих студентів, зовсім не відчуваючи жаху й болю. Чому обов’язково має хтось страждати? Наша рідна Україна немало смертей бачила, і її земля завжди пам’ятатиме все, що на ній відбувалося.

Учень 3:  Бій під Крутамице символ жертовності і подвигу в ім’я свободи і Української держави. Але політики зобов’язані пам’ятати, що дуже часто за подвигом одних стоїть безвідповідальність і непрофесіоналізм інших.


 Ведучий 2: А  тепер підсумуємо, про  що  ми  дізналися і  переглянемо відео.

(СЛАЙД 14)

Ведучий 1: Ми кажемо, що Крути – це бій за майбутнє, майбутнє України. І цей бій триває. Тепер від нас залежить його результат. В наших руках шанс на остаточну перемогу, яку Україна чекає з 1918 року. Для цього нам потрібна єдність та рішучість, яких забракло тоді у Києві, та героїзм і жертовність, яку проявили ті, хто прибув на станцію Крути 105 років тому.
 Міріади зірок як розтрощене сонце,                                                                                                  Наче отвори куль у блакиті небес.                                                                                       Вони – пам’ять віків, янголи-охоронці,                                                                                  Щоби кожен зумів розпізнати себе.                                                                                         Ти – Майдан і Донбас, Берестечко і Крути,                                                                                В’яжем сніп із проміння небесних світил,                                                                                       Нам повік не пізнати духовної  скрути,                                                                      Бо зірками горить наш святий небосхил.

Ведучий 2: Можливо, у  когось  із  вас  виникли  питання по  цій  темі. Дякуємо  всім  за  увагу! 

 

 

 

 

ВИКОРИСТАНІ  ДЖЕРЕЛА

1. Васильєва А. Є. Герої   Крут: ніхто  не  забутий: виховна  година[Текст]  / А. Є. Васильєва//Виховна  робота  в  школі. – 2019. - № 12. – С. 18-1 -18-3.

   2.  Крути. Пишемо історію, відео [Електронний  ресурс]/ #UATV #історія України. - Режим  доступу: https://www.youtube.com/watch?v=EnjeP4Vds7I&t=2s//, доступ вільний . - Назва  з  екрана . – (Дата  звернення 23. 01. 2023) . – Мова українська .                              

3Соловій  Христина  – Стежечка, відео [Електронний  ресурс]/ OST Крути 1918. - Режим  доступу: https://www.youtube.com/watch?v=BLMT0qhr8kw//, доступ вільний . - Назва  з  екрана . – (Дата  звернення 23. 01. 2023) . – Мова українська .

4. Фіщенко – Савицька Н. Нев’янучий  вінок  пам’яті  героїв  Крут[Текст ] / Н. Фіщенко – Савицька//Позакласний час. – 2015. - № 12. – С. 16 – 18.

5. Шахрай  Ю. В. Не  забудь  героїв  триста! [Текст ] / Ю. В. Шахрай// Позакласний час. – 2016. - № 12. – С. 5 – 7.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було підтверджено

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень